Witaj świecie!

Cyfrowe Nomadowanie to niesamowity sposób na życie zbudowany na skrzyżowaniu długoterminowego podróżowania i mobilności technologicznej.Nerd on Tour LTD jest prowadzona przez Piotrka Boderę, który koncentruje się na praktycznych wdrożeniach internacjonalizmu, technologii i turystyki.Wszystkie treści i usługi cyfrowe tworzone są dla pożytku cyfrowych nomadów, pracowników zdalnych i podróżników.

Nerd on Tour Podcast

Podczas gdy pisanie jest doskonałą umiejętnością do budowania struktury opowieści, mówienie jest o wiele szybsze i bezpośrednie. Z perspektywy czasu myślę, że rozwinąłem umiejętności mówienia dużo wcześniej niż pisania i zdałem sobie sprawę, jak potężna może być mowa. Ten podcast to sposób na uchwycenie ulotnej natury wypowiadanych słów i rozpowszechnianie ich za pomocą mocy Internetu!

Nerd on Tour Podcast jest w j. angielskim

Tworzę treści przede wszystkim po angielsku, bo zależy mi, by komunikować się z globalną społecznością nomadów. Również ten podcast, prowadzony w formie wywiadów istnieje dlatego, że rozmawiam po angielsku z osobistościami, jakie spotykam na mojej drodze. Zachęcam do szlifowania swoich umiejętności językowych, bo to moim zdaniem najlepsze narzędzie pozwalające na pracę zdalną i długoterminowe podróżowanie.

Podcast W Podróży jest po polsku

Poznałem na tyle dużo intrygujących osobistości w świecie cyfrowych nomadów, że postanowiłem stworzyć drugi niezależny kanał podcastowy o nazwie „W Podróży”. Jest to ten sam format długich konwersacji, ale nagrywanych po polsku, z gościmy, którzy posługują się tym językiem. Co istotne, nie jest to tłumaczenie z angielskiego odcinków Nerd on Tour Podcast.Angielski Nerd on Tour Podcast jest obecnie moim priorytetem. Dlatego nowe odcinki polskiego Podcastu W Podróży mogą pojawiać się bardzo sporadycznie.

Notatki z odcinków

Mateusz Pawlak – podróżnik, redaktor, żeglarz i popularyzator muzyki z gier wideoWojtek Zając – szczere rozmowy z lokalsami inspirują go do minimalizmu i pracy zdalnejTomek Bobrowski – od blogera podróżniczego do Lazurowego Przewodnika we Francji

Gdzie mogę posłuchać Nerd on Tour Podcast?

Podcasty utrzymywane i automatycznie dystrybuowane są przez Captivate.fm. Obsługuje on wszystkie główne platformy podcastowe. Pamiętaj, że dystrybucja podcastów jest oparta na otwartych standardach RSS, dlatego możliwe jest użycie dowolnego oprogramowania, które czyta RSS – np. Feedly.

Główne platformy podcastowe

Nerd on Tour Podcast
- Spotify
- Google Podcasts
- Apple Podcasts
- RSS Feed
Podcast W Podróży
- Spotify
- Google Podcasts
- Apple Podcasts
- RSS Feed
Mój hosting podcastów wspiera inicjatywę Podcast Index, co oznacza, że audycja powinna być widoczna we wszystkich aplikacjach do podcastów. Jeśli jednak nie możesz znaleźć go w swoim ulubionym serwisie – napisz do mnie.

Jak Nerd on Tour Podcast jest nagrywany i produkowany?

- Mikrofon – Audio-Technica ATR2100-USB
- Słuchawki do odsłuchu – Apple EarPods
- Studio nagraniowe – tam, gdzie aktualnie nomaduję – NomadList
- Program do nagrywania – Hindenburg Journalist PRO
- Edycja – Descript
- Postprodukcja – Auphonic
- Hosting i dystrybucja podcastu – Captivate.fm
- Muzyka i efekty dźwiękowe – AudioJungle
- Hosting strony internetowej – Zenbox.pl
- CMS strony internetowej – WordPress.org
Aby uzyskać więcej wskazówek na temat sprzętu podcastowego, sprawdź porady Tima Ferrissa.

Mateusz Pawlak – podróżnik, redaktor, żeglarz i popularyzator muzyki z gier wideo

Zaczynał od książek przygodowych i zbierania atlasów geograficznych. Jego wyprawy do krajów Afryki często wiązały się z ryzykiem niestabilnej sytuacji politycznej. Kilka lat temu przejechał cały Jedwabny Szlak na rowerze elektrycznym, a teraz zrobił patent żeglarza RYA. Mateusz na co dzień redaguje portale Rzeczpospolitej, a po godzinach tworzy największy festiwal muzyki z gier w ramach fundacji Game Music. O tym i wielu innych fascynujących tematach rozmawiamy w trzecim odcinku podcastu W Podróży.

Konsultacje Cyfrowy Nomada

Podcast W Podróży z Mateuszem Pawlakiem

Posłuchaj tutaj lub subskrybuj w wybranej aplikacji podcastowej:- Spotify
- Apple Podcast
- Google Podcast
- RSS Feed

Notatki i linki z rozmowy

Z Mateuszem spotkaliśmy się osobiście na Teneryfie w Aronie w Finca Altavista u Amandy.Cykl powieści o Tomku Wilmowskim Alfreda Szklarskiego oraz powieści Juliusza Verne’a - książki przygodowe, które Mateusz czytał jako dziecko i które zainspirowały go do podróży.Tematykę świadomego podróżowania oraz nieklasyfikowania tubylców przez pryzmat określeń kolonialnych podejmuje strona https://post-turysta.plWyspa Robinsona, Orinoko i Biały Jaguar – inne książki przygodowe, które inspirowały Mateusza, by kupować atlasy, papierowe mapy i szukać, gdzie dokładnie toczy się akcja powieści.Mateusz jako dzieciak spędzał obozy na łonie polskiej natury - między innymi w Bieszczadach i Pieninach.Reportaże Ryszarda Kapuścińskiego – po taką lekturę Mateusz sięgnął, by poznać bardziej rzeczywisty obraz miejsc, do których chciał dotrzeć. Spotkał się z nim osobiście na spotkaniu autorskim podczas premiery książki Podróże z Herodotem.Afriqiyah Airways – linie lotniczne, z jakich korzystał Mateusz podczas powrotu z pierwszej wyprawy do Afryki. Linie były zawieszone wskutek libijskiej wojny domowej, ale obecnie wróciły do funkcjonowania.African Union – unia między krajami Afryki, która podobnie jak Unia Europejska dąży do integracji polityczno-ekonomicznejMateusz w swoich latach dwudziestych odwiedzał Afrykę wielokrotnie. Zazwyczaj solo docierał do krajów o niestabilnej sytuacji politycznej lub ekonomicznej, bo fascynowały go ludzkie historie.Umiejętności językowe są nieodłącznym elementem podróży – Mateusz nauczył się francuskiego w szkole, choć teraz lepiej włada angielskim, bo częściej go używa.
Warto oglądać filmy w oryginalnym język i z napisami w tym języku, czy grać w gry wideo w języku, jaki chcemy się nauczyć – te dwie metody wymuszają zrozumienie kontekstu, by wiedzieć, co się dzieje w akcji gry lub filmu.
Mateusz rekomenduje, by zawsze nauczyć się podstawowych zwrotów w języku regionu, do którego się wybieramy – to zawsze da nam większą przychylność lokalsów.Turystyka wojenna – zjawisko odwiedzania regionów dotkniętych konfliktem zbrojnym.Wojna domowa w Centralnej Republice Afrykańskiej – Mateusz przyznaje, że gdy był młodszy, to miał buńczuczną naturę i chciał zobaczyć na własne oczy, jak wygląda region dotknięty konfliktem zbrojnym. Podczas swojej „przygody” w tym kraju wylądował w areszcie, a następnie został nieformalnie deportowany do Kamerunu.Coraz więcej krajów rozumie, że usprawnienie składania wniosków wizowych bezpośrednio przekłada się na łatwiejsze zarządzanie ruchem granicznym. Szczególnie ze względu na pandemię, wiele krajów jak np. Indonezja zastąpiła wnioski papierowe – formularzem online, który zadaje te same pytania.Szlak Jedwabny – historyczny trakt handlowy łączący Azję z Europą.Belt and Road Initiative – współczesna inicjatywa inwestycyjna Chin zapoczątkowana w 2013, której założenia przypominają nieco historyczny Szlak Jedwabny.Rzeczpospolita na Jedwabnym Szlaku – projekt podróżniczy Mateusza z 2017, podczas którego przemierzył rowerem elektrycznym historyczną trasę Jedwabnego Szlaku. W jego przypadku było to z Warszawy do Xi’an (ok. 10 000 km).Rower elektryczny – choć ich historia sięga lat 1890, to dopiero koło 2013 stały się one faktycznym trendem na rynku. Mateusz korzystał z EcoBike podczas swojej wyprawy do Chin.Euroterminal w Sławkowie – stacja rozładunkowa pociągów towarowych, jakie jeżdżą między Chinami a Polską.Mateusz „palcem po mapie” zaplanował trasę aż do Iranu, ale rzeczywistość szybko zweryfikowała jego założenia. W praktyce poruszał się głównymi drogami (lub ich poboczem), bo były oświetlone i wyprofilowane. Musiał jednak zawsze uważać na ruch ciężarówek i śmieci – np. druty ze zużytych opon.Dla Mateusza rower elektryczny jest najbardziej uniwersalnym środkiem transportu, który powinien zastąpić ruch samochodowy w miastach. Więcej na temat „micromobility” można dowiedzieć się z podcastu – Azeem Azhar's Exponential View /
Micromobility Will Change Our Cities (with Horace Dediu).
Wielkość baterii dopuszczonej do przewozu w samolocie zależy od regulacji IATA oraz szczegółowych przepisów danej linii lotniczej. Sprawdź je, zanim zdecydujesz się na zabranie roweru elektrycznego lub innych urządzeń z dużymi bateriami.Ilość aut jest za duża, dlatego musimy zmienić metody transportu – elektryczne rowery oraz ogólnie elektryfikacja mogą bardzo pomóc w transformacji.Zarówno Mateusz, jak i ja w podobnym okresie zrobiliśmy licencje żeglarskie w systemie brytyjskiego RYA – Royal Yachting Association.Doświadczenie podróży daje znacznie więcej niż czytanie książek o podróżach.Mateusz odwiedził ponad 120 krajów, ale nadal jest pod wrażeniem, gdy wsiada do samolotu i w ciągu kilku godzin może przenieść się do zupełnie innego odległego świata.Żeglowanie jest według Mateusza takim „slow traveling”. W świecie, gdzie wszystko jest instant i odległości wydają się niewielkie, żeglowanie jest powrotem do podróży zgodnie z tempem natury.Pokora to coś, co bardzo szybko człowiek się uczy, gdy zaczyna przygodę z długodystansowym żeglowaniem. Szczególnie, w sytuacji czarteru łodzi w roli kapitana – gdy odpowiada się za załogę oraz jacht.Dodo’s Delight – rewelacyjny film dokumentalny (ok. 40 min) o grupie ekstremalnych wspinaczy, którzy wsiadają na pokład statku Dodo’s Delight z kapitanem w wieku siedemdziesięciu paru lat i płyną na Grenlandię, by zdobywać lodowce. Ich poczucie humoru jest równie kosmiczne co poziom podejmowanego ryzyka. Ich oryginalny teledysk jest najlepszym podsumowaniem całej wyprawy.Mateusz przyznaje, że gdy zaczynał podróżować, to nie miał świadomości, jak to wpływa na środowisko. Teraz ma większą wiedzę na ten temat i widzi, że jesteśmy na etapie przejściowym. Z jednej strony łatwość przemieszczania pozwala nam na poznawanie innych kultur – co ma ogromną wartość. Z drugiej strony, nasze obecne środki transportu niszczą planetę.Czy podróżowanie po świecie jest możliwe, będąc świadomym naszego śladu węglowego? Jest to istotne pytanie i być może nagram specjalny odcinek poświęcony tej tematyce.Być może ja i Mateusz jesteśmy ostatnią generacją, która korzystała z „błogiej nieświadomości” podczas naszych podróży, a od teraz wszystkie kolejne pokolenia będą musiały dopasować się do restrykcji podyktowanych zmianami klimatu.Segregacja śmieci, gospodarka obiegu zamkniętego, połowa Ziemi dla natury – to niektóre strategie, które pomagają zminimalizować negatywny wpływ człowieka na środowisko.Być może doświadczymy ograniczenia naszych obecnych wolności – w tym podróżowania, by walczyć ze zmianami klimatu. Mateusz zakłada, że taka może być jedna z wersji naszej przyszłości.Juliusz Verne w swoich książkach opisywał utopijną przyszłość, która dla nas jest rzeczywistością. Najlepszym przykładem jest kosmiczna turystyka – każdy może teraz kupić bilet na lot w kosmos.Gdy nagrywaliśmy rozmowę z Mateuszem, to nie wiedziałem jeszcze o książce „Ministry for the Future” Kim Stanley Robinsona. Opowiada ona o niedalekiej przyszłości, gdzie przy wykorzystaniu obecnych technologii ludzkość jest w stanie ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko naturalne. Właśnie o tego typu książce myślałem, gdy mówiłem o opowieściach Juliusza Verne’a w podcaście.Virgin Galactic jest jedną z pierwszych firm, która zaczęła oferować turystykę kosmiczną dla każdego.Mateusz od ponad 11 lat jest redaktorem prowadzącym kilku różnych portali w Rzeczypospolitej – znanym polskim czasopiśmie. Od samego początku zdawał sobie sprawę, że jego praca jest głównie przed komputerem i nie wymaga przebywania w biurze.Z biegiem lat udało mu się wynegocjować pożądane zasady – w tym pełną swobodę pracy zdalnej. On też pomógł Rzeczpospolitej mocniej zaistnieć w Internecie i dbać o takie aspekty jak optymalizacja pod wyszukiwarki (SEO).Nadal jednak jest sporo odbiorców, którzy wolą papierowe wydania, dlatego też Mateusz z szacunkiem i zrozumieniem podchodzi do czytelników. Dzięki temu treści, jakie redaguje, docierają jednakowo do starszych odbiorców preferujących papier oraz młodszych preferujących wydania elektroniczne.Jako nastolatek Mateusz dużo grał w gry wideo i dzięki wykształceniu muzycznemu dostrzegł, jak dużą wartość artystyczną ma oprawa muzyczna. To zainteresowanie zaowocowało powstaniem gamemusic.pl – portalu poświęconego muzyce z gier oraz jego angielskiego odpowiednika na domenie gamemusic.netOkoło roku 2006 redakcja Game Music napisała manifest – misję popularyzowania muzyki z gier, wydawania papierowego magazynu, wydawania muzyki w ramach własnego labelu oraz produkcji koncertów. Wszystkie te elementy udało im się osiągnąć.Game Music Festival to flagowy produkt fundacji Game Music. Jest to jedyny i największy festiwal z muzyką symfoniczną prezentujący wyłącznie muzykę z gier wideo.Po trzech edycjach festiwalu zorganizowanego w Polsce fundacja podjęła decyzję, że czwarta edycja odbędzie się w Londynie w Anglii.gmfest.com – oficjalna strona festiwalu Game Music. Czwarta edycja odbywa się 5-6 Marca 2022 w Royal Festival Hall z muzyką z gier „Cuphead” oraz z „Ori and the Will of the Wisps” i „Ori and the Blind Forest”.Mateusz podkreśla, że każdy koncert organizowany jest na profesjonalnym poziomie i bez kompromisów. Są to koncerty akustyczne i z dbałością o najmniejsze detale. Jednak nie jest to show.„W klasycznej formie prezentujemy muzykę współczesną” – tak Mateusz opisuje charakter koncertów.Dzięki temu, że niektóre gry mają ogromne budżety (AAA games) to oprawa muzyczna może być bardzo dopieszczona i na najwyższym poziomie.Mateusz uważa, że gatunek muzyki z gier jest najbardziej innowacyjny i z powodzeniem mógłby być wystawiany na festiwalach muzyki współczesnej np. na festiwalu Warszawska Jesień.Dzięki tym wysokim budżetom muzycy mogą sobie pozwolić na wynajdywanie zupełnie nowych instrumentów na potrzeby danych produkcji.Kompozytorzy mogą sobie pozwolić na eksperymenty i mają dużo czasu, by dopieścić swoje dzieła.Jednym z moich ulubionych soundtracków do gier jest album Oliviera Deriviere’a z gry „Remember Me”, gdzie najpierw nagrano ścieżki symfoniczne, a potem zastosowano przestery i inne efekty elektroniczne. Daje to bardzo oryginalny efekt.Koncerty Game Music nie są kierowane wyłącznie do miłośników gier, a do wszystkich, którzy potrafią docenić muzykę współczesną. Co więcej, orkiestratorzy, którzy przygotowują koncert, nie grali wcześniej w dane gry, by mogli skupić się wyłącznie na muzycznym materiale.Fundacja Gamę Music ma misję, którą nazywa „slow listening” – świadomego i skupionego słuchania wyśmienitej muzyki orkiestrowej.Jest to wydarzenie spod znaku wysokiej kultury, ale bez zadęcia. Ludzie ubierają się, jak chcą i fani często robią cosplay za postacie z gier.Oboje jesteśmy miłośnikami podejścia „slow travel” i staramy się, by nasze podróże nie były w pędzie. Dzięki spowolnieniu mamy możliwość dostrzegania prawdziwego piękna każdej destynacji.

Wojtek Zając – szczere rozmowy z lokalsami inspirują go do minimalizmu i pracy zdalnej

Podcast W Podróży gości doświadczonego programistę, który pomaga innym lewarować pracę zdalną. Wojtek Zając już jako nastolatek zdał sobie sprawę z możliwości realizacji zleceń dla klientów anglojęzycznych z całego świata. Dziś wykorzystując wolność przemieszczania się oraz asynchroniczną kolaborację nadzoruje rozdystrybuowane zespoły. Wykorzystuje do tego Porozumienie Bez Przemocy oraz doświadczenie, jakie zdobył podczas długoterminowych pobytów w wielu krajach. Posłuchaj naszej wnikliwej rozmowy o cyfrowym nomadyzmie.

Wojtek Zając Nerd on Tour podcast cover

Podcast W Podróży z Wojtkiem Zającem

Posłuchaj tutaj lub subskrybuj w wybranej aplikacji podcastowej:
- Spotify
- Apple Podcast
- Google Podcast
- RSS Feed

Disclaimer – zrzeczenie się odpowiedzialności

Wojtek Zając i Piotrek Bodera nie są doradcami podatkowymi ani doradcami finansowymi. To nagranie jest wyłącznie w celach informacyjnych i rozrywkowych. W celu uzyskania fachowej opinii – skonsultuj się z licencjonowanym doradcą.

👋 Hej! Internet traktuję jak gigantyczną i ciągle rozwijającą się przestrzeń fizyczną. Trzeba poświęcić sporo czasu, aby ją zbadać i znaleźć prawdziwe perełki. Dlatego, gdy jestem bardzo zadowolony ze swoich znalezisk, polecam je innym. Wiele z tych produktów/usług oferuje prowizję poprzez linki partnerskie (afiliacyjne). Oczywiście, możesz szukać ich na swój sposób. Jeśli jednak zdecydujesz się skorzystać z mojego linku partnerskiego – będę bardzo wdzięczny za wsparcie. Dzięki Tobie mogę dalej rozwijać stronę i podcast Nerd on Tour.

Wojtek Zając w Internecie

- wojtekzajac.com – strona główna Wojtka
- nazdalniaku.pl – podcast Wojtka o pracy zdalnej
Pozostałe miejsca, gdzie Wojtek się udziela:
- LinkedIn
- Instagram
- Twitter
- Github
- NomadList

Notatki i linki z rozmowy

Playa del Carmen w Meksyku – Wojtek poleca lokalne community nomadów w tym miejscu.Wojtek podkreśla znaczenie pracy asynchronicznej, która pozwala mu swobodnie rozporządzać swoim czasem, niezależnie od tego, gdzie on i reszta zespołu się znajdują.Nigdy nie musiał rozliczać się z przepracowanego czasu i podkreśla, że zaufanie do pracowników oraz rozliczanie z efektów pracy jest znacznie lepszą formą współpracy.Dupogodziny – bezproduktywne przesiadywanie w miejscu pracy, tylko dlatego, że jest to wymagane przez pracodawcę. Słowo to występuje w słowniku języka polskiego (Nowy słownik poprawnej polszczyzny - PWN 1999, 2000, 2002, 2003 - A. Markowski (pod: słownictwo środowiskowe)).Mini-emerytura lub sabatical – Wojtek zrobił sobie kilkumiesięczną przerwę od pracy komercyjnej; koncepcję tą opisał szerzej Tim Ferriss w książce „4-godzinny tydzień pracy”.Trzebina – miasto rodzinne Wojtka z populacją ok. 20 000 mieszkańców i około godziny drogi do Krakowa.Zaczynał od pracy na zlecenie już w wieku 15 lat, a od 16. roku życia zaczął pracować zdalnie dla klientów z USA i Australii; pozostałe sfery życia zaczęły się układać wokół jego zdalnej pracy programisty.W Krakowie Wojtek studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) i na Uniwersytecie Jagielońskim (UJ) i w tym mieście w wieku 20 lat zatrudnił pierwszych programistów do zespołu pracującego dla klientów zagranicznych m.in. dla telewizji Fox z siedzibą w Los Angeles.

Kilka razy do roku Wojtek latał do USA i widział różnice między pracą zdalną w zespole, który prowadził w Krakowie, a pracą lokalną w siedzibie firmy Fox; dzięki temu Wojtek nauczył się filarów komunikacji, takich jak transparentność i świadomość kulturowa – na przykład, kiedy i jak używać emoji, żeby lepiej wyrażać emocje lub intencje.Remote – jedna z najpopularniejszych książek o pracy zdalnej wydana już w 2013. Jason Fried i David Heinemeier Hansson (DHH) założyciele firmy Basecamp od lat podkreślają istotę pracy na odległość i budowania właściwej kultury organizacji skupionej na efektach.„Communication is the oxygen of a distributed company” – jedna z kluczowych wartości rozproszonej firmy Matta Mullenwega – Automattica, twórców WordPressa.Porozumienie Bez Przemocy. O języku życia – polskie wydanie książki „Nonviolent Communication” Marshall B. Rosenberga. Ta pozycja najbardziej wpłynęła na sposób komunikacji i model współpracy zdalnej, jaką praktykuje Wojtek.Alexba.eu – autorem jest Alex W. Barszczewski – ulubiony blog Wojtka na temat komunikacji biznesowej.Sukces w relacjach międzyludzkich – książka napisana przez Alex W. Barszczewskiego, którą Wojtek poleca.Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – polskie wydanie „How to win friends and influence people” książki napisanej w 1936 przez Dale Carnegie, która nieprzerwanie jest uznawana za jedną z najlepszych pozycji o ludzkich relacjach.Podróże Wojtka – zobacz, gdzie był i gdzie jest, dzięki funkcji zapisywania pobytów w NomadList.

Destynacje Wojtka są bardzo różnorodne i podyktowane ciekawością całego świata; jedną z jego ulubionych metod poznawania nowego miejsca jest szczera rozmowa z lokalsami.MoonTree47 – fantastyczne miejsce w historycznej dzielnicy pod protektoratem UNESCO w George Town na wyspie Penang w Malezji, gdzie w trakcie mojego pobytu miałem okazję poznać Kenta, właściciela i serdecznego gospodarza.Ilość krajów jest mniejsza niż ilość dni w roku. Jeśli ktoś bardzo chce, to „cały świat” da się odhaczyć w ciągu 365 dni. Zarówno Wojtek, jak i ja podkreślamy, że ilość odwiedzonych krajów jest strasznie kiepską metryką. Jeśli chcemy faktycznie poznać dany region, to trzeba w nim spędzić co najmniej kilka miesięcy.
Wojtek lubi wybrać się do nowego miejsca na dwa tygodnie i gdy ma już rozeznanie jak bardzo podoba mu się dana destynacja to wtedy zostaje na kilka miesięcy.
Wielokrotnie Wojtek musiał się nieźle gimnastykować w kwestii współpracy z klientami z odległych stref czasowych. Przykładowo będąc w Azji Południowo-Wschodniej zaczynał pracę o 20:00 i kończył o wschodzie słońca, gdy miał rozmowy z klientami w USA. Jednak wolność podróżowania i przebywania w dowolnym miejscu zawsze wynagradzała mu te trudy.Język angielski jest podstawowym narzędziem komunikacji dla Wojtka, ale i tak najważniejsze są jednak uśmiech i język ciała. Są one kluczowe, w każdej podróży.Wielu nomadów, nawet jeśli dociera do dalekich regionów, pozostaje w swojej bańce. Warto wyjść ze strefy komfortu oraz okazać respekt do lokalnych zwyczajów i nigdy nie traktować ludzi i ich kultur z uprzywilejowanej pozycji.

WikiTravel.org – jedno z ulubionych źródeł, z jakich Wojtek lubi korzystać przed wyruszeniem w podróż, szczególnie w kontekście ochrony przed scamami (oszustwami lub wyłudzeniami).White Savior – zjawisko aktów pomocy ze strony białego człowieka dla ludzi, którzy nie są biali - szczególnie w odniesieniu do czarnoskórych Afrykanów; w wielu aspektach jest to kompleks powielany i nadużywany w przestrzeni social mediów.Khmer Rouge – okres Czerwonych Khmerów, do których nawiązuje Wojtek.NZDL 033: Individual sovereignty. Czy nomadzi mogą być niezależni? – nasza rozmowa w podcaście Wotjka.Aplikacja Google Translate – posiada opcję prowadzenia dwustronnej konwersacji z użyciem tego translatora.Duolingo – najpopularniejsza darmowa aplikacja do nauki języków, Wojtek też z niej korzysta do nauki podstawowych zwrotów.Splitwise – aplikacja do dzielenia kosztów między znajomych, szczególnie przydatna na dłuższych wyjazdach, gdzie jest wiele pozycji do podliczenia.Xe.com – serwis i aplikacja do przeliczania walut po kursie średniorynkowym (mid-market rate).Wojtek i ja nie polecamy wymian waluty w kantorach, bo ich średnia prowizja wynosi ok. 30% – więcej na temat finansów w podróży, dowiesz się z podcastu Wojtka.Revolut – bardzo dobry „bank w aplikacji”, z którego zarówno ja, jak i Wojtek korzystamy podczas podróży.Wojtek lubi korzystać z „saloników” (lóż) na lotniskach, czyli płatnych stref VIP (ang. lounge), które oferują znacznie lepszy komfort podczas oczekiwania na samolot; dostęp do nich można uzyskać w przez Revolut.

Warto rozeznać się na temat najważniejszych aplikacji mobilnych w danym regionie np. w Indonezji najważniejszą apką jest Gojek, a w Malezji Grab.Headspace – polecana przez Wojtka apka do medytacji.Seven – apka do treningów sportowych, z której Wojtek korzysta w podróży.Zero – aplikacja do prowadzenia postów w jedzeniu, którą Wojtek wykorzystuje do intermediate fasting.Tripmode – apka na Maca, która pomaga ograniczyć dostęp do Internetu dla konkretnych aplikacji/procesów. Szczególnie przydatna, gdy korzystamy z Internetu mobilnego z limitem danych.Słuchawki z aktywną redukcją hałasów, to coś, bez czego Wojtek nie wyobraża sobie pracy zdalnej, sam korzysta z Bose.Roost Stand – podstawka pod laptopa, która pozwala utrzymać bardziej ergonomiczną pozycję podczas pracy.Wojtek i ja preferujemy pracować na stojąco przy komputerze, bo jest to zdrowsze dla kręgosłupa i pozwala zachować trzeźwość umysłu. Żeby stworzyć sobie stojące stanowisko, wystarczy wykorzystać przedmioty, jakie mamy wokół siebie – szafki, pudełka, stoliki itp.Wojtek wozi też ze sobą przenośny monitor Asusa z serii ZenScreen, który podpina przez USB-C to swojego MacBooka Pro.Wandrd – marka plecaków, jaką preferuje Wojtek.

Timbuk2 messenger bag – torba na ramię, z której Wojtek korzystał nieprzerwanie przez wiele lat.MiFi lub Pocket Wi-Fi – nazwa na mobilny hotspot Wi-Fi, czyli urządzenie, które po włożeniu karty SIM pozwala dzielić połączenie między wielu odbiorców.Prepaid Data SIM Card Wiki – duża baza danych lokalnych i globalnych operatorów przedpłaconych kart SIM z pakietami danych mobilnego Internetu.esimdb.com – lista operatorów oferująca pakiety mobilnego Internetu dla smartfonów z modułem eSIM.Temat eSIM często poruszam na moim blogu, bo uważam, że jest to jedno z kluczowych osiągnięć w przestrzeni mobilnego Internetu.Ubrania z wełny merino, znane są ze swoich naturalnych i praktycznych właściwości – Wojtek lubi korzystać z ubrań wykonanych z tego materiału.Blue light – spektrum widzialnego światła, które negatywnie wpływa na oczy; można skutecznie ograniczyć ilość niebieskiego światła poprzez zastosowanie cieplejszych kolorów odpowiadających porze dnia i lokalizacji, w urządzeniach Apple ta funkcja nazywa się Night Shift, a w pozostałych urządzeniach można zainstalować apkę f.lux; Wojtek stosuje dodatkowo okulary blokujące niebieskie światło.Porlex Mini – przenośny ręczny młynek do kawy, z którym Wojtek podróżuje.Nanopresso – przenośna pompka do robienia espresso, z której ja korzystam i jestem bardzo zadowolony z efektów.Chemex – rodzaj przelewowej kawy stworzony oryginalnie w 1941 w USA.Front-end – ta część strony internetowej, która jest widoczna dla każdego; Wojtek specjalizuje się dewelopingu tego aspektu projektów webowych.

React – biblioteka JavaScript, którą Wojtek preferuje do budowy swoich projektów.User Interface Engineering – projektowanie systemów, z którymi użytkownik wchodzi w interakcję.Storybook JS – jedno z narzędzi, jakie Wojtek wykorzystuje w swojej pracy.Web Accessibility – zestaw standardów dostępności stron internetowych, tak by mogły z nich korzystać osoby z ograniczeniami (fizycznymi, sytuacyjnymi, społeczno-ekonomicznymi).Blockchain – technologia, która mocno się rozwija i warto się w niej specjalizować, jeśli chcemy znaleźć lukratywne oferty w branży IT.Wojtek jest przekonany, że w posiadanie jednej kluczowej niszy pozwala mu wyróżniać się na rynku. Poleca też takie podejście innym programistom.E-Rezydentura w Estonii – program skierowany do cyfrowych nomadów, freelancerów i innych profesjonalistów, którzy chcą wykorzystać nowoczesne i zdalne rozwiązania rządowe i biznesowe oferowane przez Estonię.Wojtek prowadził przez wiele lat jednoosobową działalność i spółkę z o.o. w Polsce, ale nadmierna biurokracja spowodowała, że zarejestrował firmę w Estonii.NZDL 033: Individual sovereignty. Czy nomadzi mogą być niezależni? – odcinek podcastu Na Zdalniaku, gdzie ja jestem gościem Wojtka; rozmawiamy o praktykach publikowania w Internecie, prywatności w sieci oraz Sovereign Individual (suwerenności jednostki).Nomad Capitalist – popularny kanał na YouTube’ie i serwis, który eksploruje tematy globalnego rezydenta i optymalizacji podatkowej przez arbitraż międzynarodowy.

Niezależnie od tego, gdzie zdecydujesz się na założenie i prowadzenie firmy, pamiętaj, że obowiązują przepisy CFC (Controlled foreign corporation), artykuł po polsku od Deloitte.
Wojtek podkreśla, że kwestia obliczania i płacenia podatków jest złożona. Jednak najprościej jest zacząć badać ten temat z perspektywy – gdzie jest Twoja rezydencja podatkowa?
Po rzeczową poradę udaj się do specjalisty – doradcy podatkowego.Podobnie jak ja, Wojtek również wybiera miejsca pobytu, gdzie można poruszać się pieszo – tak by miejsce zamieszkania, kawiarnie, coworking, sklep spożywczy/supermarket były możliwie blisko siebie. Dzięki temu możemy skupić się na pracy zdalnej i nie tracić czasu na przejazdy.Na Zdalniaku – Wojtek jest wdzięczny za możliwości, jakie daje mu życie cyfrowego nomady, dlatego kultywuje społeczność “Na Zdalniaku”, by pomóc innym w lewarowaniu pracy zdalnej.Web3 – Wojtek obecnie skupia się na rozwijaniu projektów webowych, które wykorzystują możliwości kryptowalut, blockchain, NFT, DeFi, DAO oraz innych rozwiązań w szeroko pojętym Web3.

Tomek Bobrowski – od blogera podróżniczego do Lazurowego Przewodnika we Francji

Pierwszy odcinek podcastu W Podróży jest obszerną konwersacją z Tomkiem Bobrowskim. W Polsce pracował dla fintecha Blue Media, a po przeprowadzce do Francji zaczął pisać blog o Lazurowym Wybrzeżu. Popularność jego artykułów sprawiła, że został lokalnym przewodnikiem po Nicei, Marsylii, Monaco i innych atrakcjach regionu. Poznaj poczucie humoru Tomka oraz jego nieszablonowe podejście do turystyki i pracy online. Cała rozmowa podana jest w słonecznym klimacie Południa Francji.

Wojtek Zając Nerd on Tour podcast cover

Podcast W Podróży z Tomkiem Bobrowskim

Posłuchaj tutaj lub subskrybuj w wybranej aplikacji podcastowej:
- Spotify
- Apple Podcast
- Google Podcast
- RSS Feed

Pierwszy odcinek podcastu W Podróży

Być może znasz już mój angielski kanał – Nerd on Tour Podcast. Tam przeprowadzam konwersacje z niesamowitymi gośćmi, których spotykam na mojej drodze. Najczęściej naszym lingua franca jest właśnie angielski. Podcast "W Podróży" nie jest tłumaczeniem odcinków Nerd on Tour Podcast. Jest to zupełnie osobny kanał, gdzie prowadzę równie wnikliwe konwersacje z osobami posługującymi się językiem polskim.Nagranie z Tomkiem Bobrowskim powstało już w lipcu 2020 roku. Jednak dopiero teraz mogłem opublikować nasz odcinek. Za każdym razem, gdy odwołujemy się do roku poprzedniego mamy na myśli 2019. Jednakże, wszystkie odcinki podcastu tworzone są tak, by oferowały ponadczasowe treści. Zatem niezależnie od tego, gdzie i kiedy je słuchasz – znajdziesz w nich wartościowe opowieści i praktyczne rady.

Kim jest Tomek Bobrowski – Lazurowy Przewodnik?

Tomek jest z wykształcenia dziennikarzem i w Polsce pracował między innymi dla Blue Media – potentata płatności online. W 2014 przeprowadził się do Nicei, gdzie planował znaleźć posadę we francuskiej branży finansowej lub IT. Jednakże bariera językowa była na tyle wysoka, że postanowił założyć własną działalność we Francji, ze specjalizacją "bloger profesjonalny". W ciągu kilku lat jego strona LazurowyPrzewodnik.pl stała się wysoko pozycjonowanym źródłem na temat podróży po Lazurowym Wybrzeżu.Dzięki niej Tomek w sezonie letnim pracuje jako lokalny przewodnik po atrakcjach Marsylii, Nicei, Monaco i całym wybrzeżu Côte d'Azur. Poza sezonem intensywnie rozwija materiały na stronę oraz kanały social media. Co istotne Tomek nieustannie uczy się o regionie i eksperymentuje z autorskimi produktami dla turystów. W swojej ofercie ma audioprzewodniki, ebooki i konsultacje online. Jego pasja do podróży nie ogranicza się wyłącznie do Lazurowego Wybrzeża. Tomek tworzy też odrębne serwisy lub materiały poświęcone podróżom po Prowansji, na Korsyce, w USA, Rzymie, czy Szkocji.

Tomek Bobrowski w Internecie

lazurowyprzewodnik.pl – najważniejsza strona Tomka, od której zaczęła się jego przygoda blogera, a potem lokalnego przewodnikainstagram.com/lazurowyprzewodnik – oficjalny profil Tomka na Instagramie, gdzie na bieżąco dzieli się swoimi wrażeniami z podróżyŻycie we Francji – podcast Tomka o tym jak to jest żyć we Francji – każdy odcinek poświęcony jest innemu zagadnieniu

Tomek w Internecie

lazurowyprzewodnik.pl – najważniejsza strona Tomka, od której zaczęła się jego przygoda blogera, a potem lokalnego przewodnikainstagram.com/lazurowyprzewodnik – oficjalny profil Tomka na Instagramie, gdzie na bieżąco dzieli się swoimi wrażeniami z podróżyŻycie we Francji – podcast Tomka o tym jak to jest żyć we Francji – każdy odcinek poświęcony jest innemu zagadnieniu

👋 Hej! Internet traktuję jak gigantyczną i ciągle rozwijającą się przestrzeń fizyczną. Trzeba poświęcić sporo czasu, aby ją zbadać i znaleźć prawdziwe perełki. Dlatego, gdy jestem bardzo zadowolony ze swoich znalezisk, polecam je innym. Wiele z tych produktów/usług oferuje prowizję poprzez linki partnerskie (afiliacyjne). Oczywiście, możesz szukać ich na swój sposób. Jeśli jednak zdecydujesz się skorzystać z mojego linku partnerskiego – będę bardzo wdzięczny za wsparcie. Dzięki Tobie mogę dalej rozwijać stronę i podcast Nerd on Tour.

Blog i aktywność internetowa Tomka

Aplikacja dla kierowców do płatności za autostrady i inne usługi samochodowe – Autopay.Życie „Południowca”, czyli mieszkańca Europy Południowej to bardziej zrelaksowany tryb, do którego Tomek musiał się na nowo przyzwyczaić po przeprowadzce do Nicei.Przez pewien czas Tomek pracował dla sopockiego Blue Media – operatora płatności online. Ta firma od wielu lat pozwala na pracę zdalną i w nienormowanych godzinach.Dupogodziny – bezproduktywne przesiadywanie w miejscu pracy, tylko dlatego, że jest to wymagane przez pracodawcę. Słowo to występuje w słowniku języka polskiego (Nowy słownik poprawnej polszczyzny - PWN 1999, 2000, 2002, 2003 - A. Markowski (pod: słownictwo środowiskowe)).Tomek planował szukać pracy na rynku francuskim, ale nauczenie się języka francuskiego na poziomie wymaganym przez korporacje, było zbyt dużym wyzwaniem.Doświadczenie dziennikarskie oraz umiejętność tworzenia stron internetowych nakierowała Tomka na rozpoczęcie Lazurowego Przewodnika.Tomek jest zarejestrowany jako „Blogger Profesjonalny” we Francji i ramach tej firmy rozwija swoje strony.FrenchRiviera.travel – przewodnik po angielsku realizowany przez Tomka.Szkocki.pl – przewodnik po Szkocji, który Tomek realizuje wraz z Mateuszem Błażejczakiem.Podcast Życie we Francji – nie tylko o turystyce, prowadzony przez Tomka.Każdy przewodnik i pilot wycieczek powinien wykorzystać okres poza sezonem turystycznym na publikowaniu treści związanych z ich podróżniczą specjalizacją – to najlepszy sposób budowania dodatkowych źródeł dochodu niezależnych od sezonowości.Tomek oferuje szereg różnych produktów dla miłośników Lazurowego Wybrzeża.Szlak Lawendy Prowansja – omawiany artykuł Tomka o słynnych polach lawendowych.Tomek musi narzucać sobie rygor regularnej pracy, która owocuje dużą ilością treści w formie artykułów, ebooków, podcastów, filmów na YouTube i innych materiałów.

Wycieczki i tematyka poruszana podzas zwiedzania z Tomkiem

„Najważniejsze w moim oprowadzaniu jest nie zanudzić Polaków historią” – tak Tomek żartobliwie określa swój styl przewodnicki.Traktat Nicejski – jedna z ciekawostek, o jakich opowiada Tomek, podczas oprowadzania po Nicei.Dzielnica Monaco – popularne hasło w polskich krzyżówkach oraz jedno z miejsc, po których Tomek oprowadza turystów.Unité d’habitation (Jednostka mieszkaniowa) – słynny modernistyczny budynek mieszkalny w Marsylii wpisany na listę UNESCO, zaprojektowany przez Le Corbusiera.Choć Polscy turyści docierają do wielu krajów, to rzadko są na tyle liczną grupą, by uzyskać profilowane oprowadzanie. Przykładowo skupione na lokalnej architekturze. Z drugiej strony łatwo jest stworzyć dodatkowe treści online, dla tego typu nisz i dzięki temu budować swoją markę przewodnika.„Szłem łąką, Kwiaty pachły” fragment białego wiersza (żartu), do którego nawiązujemy podczas rozmowy o tworzeniu niszowych artykułów.Nicea w czasach La Belle Époque – przykład niszowego artykułu Tomka.Blog Tima Ferrissa – autor podkreśla, że każdy artykuł jest skierowany do ok. 10% jego community, bo woli pisać o rzeczach niszowych i eksplorować detale dla pasjonatów danego tematu, zamiast tworzyć „wanilię” – dobrą dla szerokiego grona odbiorców.Niszowość treści w Internecie jest ściśle powiązana ze zjawiskiem długiego ogona – ang. Long Tail.Roquebrune-Cap-Martin – miasteczko „poza szlakiem”, do którego Tomek zaprasza powracających na Lazurowe Wybrzeże turystów.Muzeum Sztuki Naiwnej w Nicei – niecodzienne muzeum, gdzie można znaleźć między innymi dzieła Nikifora Krynickiego.Przewodniki Tomka po różnych regionach i destynacjach.Urocza chatka w departamencie Aveyron (Oksytania), w której Tomek spędził swój urlop w lutym 2020.

Zdjęcia Tomka z jego profilu na Instagramie

Bankowość i biurokracja we Francji

W ramach pomocy podczas pandemii działalność Tomka dostała od rządu francuskiego dofinansowanie na podstawie jego deklaracji przychodów z roku 2019.Choć biurokracja we Francji jest zawiła, to interakcja z urzędnikami jest kulturalna i cywilizowana; Tomek opisuje sytuację, w której dostał karę za spóźnienie 50 EUR, ale po wypełnieniu załączonego wniosku została ona anulowana.Tomek i ja korzystamy z popularnej aplikacji bankowej Revolut do konwertowania walut po najtańszym kursie średnio-rynkowym (ang. mid-market rate); co ważne oferują oni także konta dla firm – Revolut Business.Dzięki pracy w Blue Media, Tomek interesuje się nowinkami w świecie płatności online, stąd też posiada konto w niemieckim neobanku N26 z przezroczystą kartą debetową.Odcinek podcastu „Życie we Francji” poświęcony bankowości we Francji.We Francji zawsze warto mieć trochę gotówki ze sobą, bo nigdy nie wiadomo, czy będzie się dało zapłacić kartą w jakiejś małej lokalnej restauracji.Zdarza się też, że bramki na płatnych odcinkach francuskich autostrad nie przyjmują płatności polską kartą; powodów może być wiele i często trudno jest dociec, co jest źródłem problemów, dlatego warto założyć konto w Revolut, które pozwala na proste płatności na całym świecie.Tomek od lat płaci swoim smart zegarkiem za zakupy w supermarketach we Francji i nadal obsługa bardzo się dziwi; jednocześnie we Francji nadal powszechnie używane są papierowe czeki, które są znacznie bardziej podatne na wyłudzenia i fałszerstwo niż płatności zbliżeniowe.Dla relaksu Tomek czyta książki Romain Gary’ego, który jako jedyny autor dwukrotnie wygrał najważniejszą nagrodę literacką Francji – Prix Goncourt.Najlepszą formą odstresowania się po ciężkiej pracy jest dla Tomka kupienie pizzy „z garażu” (lokalny odpowiednik street food), butelki wina i przesiadywanie na plaży.W trakcie lockdownu Tomek zaczął ćwiczyć jogę i często korzystał z materiałów i filmów słynnej instruktorki o imieniu Adriene – Yoga with Adriene.„30 Days with yoga” to jeden z darmowych cykli jakie można zrobić wraz z Adriene.Ja sam polecam i korzystam od dłuższego czasu z Down Dog App – aplikacji, która generuje ćwiczenia wideo na podstawie własnych preferencji – czasu trwania, skupienia na danej partii mięśni, stopnia relaksacji lub intensywności treningu.

Blog

Do 2022 tworzyłem moje artykuły po angielsku i po polsku. Jednak pisanie, tłumaczenie, utrzymywanie oraz implikacje dla SEO dwóch wersji językowych jest zbyt zasobożerne.Obecnie tworzę moje treści wyłącznie w języku angielskim. Zapraszam do zapoznania się z tymi materiałami na nerdontour.net.

Kontakt

Napisz do mnie, jeśli chcesz podyskutować na tematy podejmowane na stronie i w podcaście Nerd on Tour.